Obchodníčka Miška vie, že to najlepšie čo môže obchodník urobiť, je neprestať na sebe makať.

Obchodníčka Miška vie, že to najlepšie čo môže obchodník urobiť, je neprestať na sebe makať.

Ako dlho sa venuješ obchodu a čo Ťa na obchodovaní baví?

Obchodu sa venujem už viac ako 14 rokov. V mojom prípade je to skôr hobby ako práca. Je to oblasť, v ktorej sa človek rozvíja, učí sa stále niečo nové. Nikdy človeka nenechá stagnovať. Vďaka obchodu som spoznala veľa zaujímavých klientov a pomohla mnohým firmám v ich raste. A to je to, čo ma poháňa vpred. Keď je klient spokojný s mojimi výsledkami.

Aké rady by si odporučila na zvládnutie odmietnutia od potenciálneho klienta?

Nevzdávať sa. Klienti sú tiež len ľudia. Nie vždy majú svoj deň, nie vždy klienta kontaktujeme vo vhodnej chvíli. A na to treba stále myslieť.
Najpodstatnejšie je zistiť potreby klienta a podľa toho mu ponúkať produkt. Niekedy môže byt naozaj odmietnutie opodstatnené, ak klient reálne produkt nepotrebuje. A to treba mať na pamäti, že to nie je naše zlyhanie.
Ani ten najlepší obchodník na svete nepredá všetko všetkým.

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Môj pracovný deň začína v nedeľu večer, kedy si podrobne plánujem celý týždeň. Takže každý deň sa líši. V jeden deň sa venujem telefonátom, iný zase stretnutiam. Začínam vždy ráno o 7:00 kávou na prebratie, pri tom si prečítam novinky zo sveta biznisu a o 8:00 sa púšťam do pracovného nasadenia a začínam svoj pracovný deň. Končím väčšinou okolo 16:00. Nie vždy sa to podarí, ale snažím sa to dodržiavať ak to možnosti dovolia.

Naučila som sa oddeľovať prácu od súkromia a hlavne neuberať si čas, ktorý mám byť s rodinou. Je to svojim spôsobom psychohygiena, ktorá je v našom biznise veľmi podstatná. Veľa obchodníkov sa púšťa do práce s plným nasadením a odhodlaním vzdať sa všetkého, len aby uspeli. Zabúdajú vtedy na podstatu, že aby boli úspešní, musia v prvom rade byť v pohode a pozitívnom nastavení oni sami.

Čo rada robíš vo svojom voľnom čase?

Koníčkov mám veľa, ale určite najradšej trávim čas s rodinou a priateľmi. Ako som už písala, je to moja psychohygiena a dobitie bateriek. Veľmi rada, ako správna Tatranka, travim čas v prírode a na horách. Samozrejme, rada si rozširujem obzor zo sveta biznisu a obchodovania. Som vášnivý čitateľ a 70% mojej knižnice tvorí práve táto literatúra.

Aké boli tvoje začiatky s obchodovaním?

Obchod sa mi dostal pod kožu hneď ako som k nemu privoňala, takže nepoviem, že ťažké. Začínala som ako 23-ročná mladá žena plná ambícii a ochotná sa učiť od pracovne starších a skúsenejších kolegov. No a výsledky sa seba nenechali dlho čakať. Za rok a pol som viedla vlastný tím a neskôr školila obchodnícke zručnosti.

Čo by si poradila svojmu budúcemu kolegovi?

Nevzdávať sa a nezúfať. Nebáť sa požiadať o radu a pýtať sa, pýtať sa, pýtať sa. Nikto učený z neba nespadol. Robiť svoju robotu s láskou a s radosťou. Stane sa z toho vášeň a už nikdy viac nebudeš musieť pracovať, lebo práca bude tvojim hobby. Nikdy si nepovedať, že už všetko viem a nemusím sa rozvíjať. Najlepší obchodníci sveta sú najlepší preto, že nikdy neprestali na sebe makať.
A hlavne veriť si, ak to naozaj chceš, tak to aj dokážeš.

Ako sa stať TOP obchodníkom podľa Teba?

Jednoducho učiť sa od najlepších a nikdy si neprestať veriť. Prídu aj ťažšie chvíle, ale to patrí nielen k práci, ale aj k samotnému životu. A myslieť na to, že vždy je tu okolo teba skvelý tím, ktorý ťa nikdy nenechá v “slepých uličkách”. Jedine, že by to bolo na koncerte Ivana Táslera. 🙂

Odporúčané články:

Copy link
Powered by Social Snap