Ako ovládať svoje emócie pri predaji

Momentálne je mnoho ľudí na svete v strese. Niektorí z nás čelia koronavírusu a súvisiacej kríze a boja sa o priateľov a rodinu. Iní zas riešia úplne novú pracovnú situáciu.

Človeka dokáže veľmi ľahko ovládnuť panika. Platí to aj pre obchodníkov. Emócie sú vypäté. Čísla kolísajú. Budúcnosť je neistá.

Ak sa chcete aspoň trochu zorientovať v tejto náročnej dobe, musíte seba aj svoje emócie ovládať lepšie než kedykoľvek predtým.

Tu je zopár rád:

1. Vyhodnoťte svoje pocity

Váš každodenný život je s veľkou pravdepodobnosťou narušený. Možno ste v karanténe doma s rodinou a neustále vás bombardujú negatívne správy. Začnite tak, že si odpoviete na tieto otázky: Ako sa cítim v tejto situácii? Odkiaľ mám svoje informácie? Kto má v mojej sieti môže niečo naučiť a od koho získam cenné rady o tom, ako ďalej? Aký je najlepší/najhorší scenár v tejto situácii? Keď svojim emóciám dáte voľný priebeh, pomôže vám to upokojiť svoje obavy. Začnete chápať a analyzovať to, čo cítite, a vyhnete sa rozmýšľaniu nad obavami o svoju prácu, svojich klientov, svoj tím atď.

2. Zorganizujte si čas a zvyklosti

V čase krízy hneď zabudnete na to, ako trávite čas aj na všetky dobré návyky. Nedovoľte, aby táto kríza zničila to, na čom ste usilovne pracovali. Zamerajte sa na tieto tri veci: dobre a dostatočne sa vyspite, potlačte nutkanie napchávať sa nezdravým jedlom a každý deň si zacvičte. Nezabudnite sa chrániť aj pred závislosťou od sociálnych médií. Nekontrolujte sociálne siete každých päť minút. Radšej si dajte cieľ kontrolovať ich iba niekoľkokrát denne. Určite si čas na prácu a čas na odpočinok. Keď pracujete, nenechajte sa rozptyľovať. Keď sa snažíte relaxovať, nepracujte.

3. Očakávajte, že vás niečo môže vyrušiť

Snaha dosiahnuť počas krízy dokonalosť je vopred predurčená na neúspech. Platí to najmä pre rodičov s deťmi doma. Túto situáciu musíte jednoducho prijať a prispôsobiť sa. Sme ľudia a musíme byť flexibilní. Nedovoľte, aby váš deň zničili malé narušenia. Netrápte sa tým, ako ste zabili posledné dve hodiny. Zamerajte sa na to, čo môžete urobiť teraz. Pomôže vám to napredovať.

4. Hľadajte spôsoby, ako efektívne bojovať proti stresu pri práci

Koronakríza vyvolala u obchodníkov nové stresujúce faktory: Ako mobilizovať obchodný tím na diaľku? Ako predávať počas takejto krízy? Čo ak moje čísla klesnú? Ak sa s týmto stresom chcete úspešne vysporiadať, nemôžete ho ignorovať: musíte mu čeliť priamo a vysporiadať sa s ním. Tu je jednoduchý liek na stres: konajte. Ak nebudete konať, úroveň stresu zostane na rovnakej frekvencii a nebudete môcť efektívne pracovať. Nie ste si istí, ako na to? Tu sú dva spôsoby: Porozprávajte sa s niekým o problémoch, ktorým čelíte, a vytvorte si stratégiu. Vykašlite sa na plány pre 1. a 2. kvartál – teraz sú bezcenné. Dnes si nemôžete robiť dlhodobé plány. Radšej sa zamerajte na to, čo treba urobiť teraz.

5. Trénujte si všímavosť

Ak sa nebudete sústrediť, nebudú sa sústrediť ani vaši potenciálni klienti. Každý si bude hovoriť to svoje, ale nikto nebude nikoho počúvať. To je pri predaji veľmi zlé. A ešte horšie je to pri cenových ponukách. Všetko to vedie k nekonečnému cyklu obáv a stresu. Tento cyklus musíte zastaviť tak, že si budete cibriť svoju všímavosť. Tieto tri kroky vám pomôžu zmierniť úzkosť a zamerať sa na cieľ:

  • Oddýchnite si a nastavte sa: Pred ďalším telefonátom sa zhlboka nadýchnite, uvoľníte svaly vo svojom tele a vypustite všetko, čo vás ťažilo. Predsa nechcete preniesť svoju negativitu do rozhovoru s klientom.
  • Predstavte si požadovaný výsledok: Aký výsledok čakáte od tohto hovoru? Ako začnete a ako bude potenciálny klient odpovedať? Aký je najideálnejší scenár v prípade tohto rozhovoru?
  • Pripravte svoju myseľ: pri najbližšom rozhovore vynaložte vedomé úsilie, aby ste boli jasní a sústredení. Nedovoľte, aby vaše rozhovory zatienila súčasná situácia. Položte si tieto 3 jednoduché otázky: Aký je môj cieľ? Aké sú potenciálne prekážky a ako ich prekonám? Čo sa chcem z tohto hovoru naučiť? Potom zdvihnite telefón a volajte.

Dúfajme, že COVID-19 bude čoskoro už len v našich spomienkach. No zručnosti v oblasti zvládania stresu, ktoré sa naučíte v tomto období, vás pripravia na nové stresory, ktoré sa môžu objaviť v budúcnosti.

Odporúčané články:

Copy link
Powered by Social Snap